Odporny lekarz

Niezliczone książki o tym, jak być psychoterapeutą, zawierają sekcje poświęcone radzeniu sobie ze stresem i wypaleniem oraz istnieje coraz większa literatura, która jest całkowicie poświęcona temu współczesnemu cierpieniu. Można się zastanawiać, czy istnieje potrzeba kolejnej książki o wypaleniu terapeuty. Odpowiedź brzmi: po prostu tak. Wszechstronny klinicysta Roberta Wicksa jest krótkim i potężnym przewodnikiem skierowanym do określonej grupy terapeutów: duchowych podróżników, którzy stosują takie pojęcia, jak uważność i którzy praktykują psychologię pozytywną. Dla tych znaczących i rosnących czytelników najnowsze dzieło Wicksa staje się poetycką pomocą w radzeniu sobie ze stresem, zastępczym zespołem stresu pourazowego i wypaleniem. Przewodnik ten, z punktu widzenia psychologii pozytywnej, prezentuje wiele niekonwencjonalnych rozwiązań. Wicks kieruje energię terapeutów ku zwiększeniu ich zalet, zamiast zmniejszać lub eliminować ich słabości, a książka jest zatem ważnym dodatkiem do literatury samopomocy o wypaleniu. Knoty wyraźnie rozumieją, że psychoterapia ma tendencyjność do negatywnych; zajmuje się odkrywaniem, co jest nie tak ze światem klienta, a następnie jego naprawianiem. Doświadczeni terapeuci wiedzą, że muszą walczyć z pesymizmem diagnozy i zniechęceniem wynikającym z powolności zmian. Odporny klinicysta konsekwentnie kieruje nas do koncentrowania się na naszych mocnych stronach i licznych pozytywnych aspektach naszego zawodu – ucząc nas, jak się rozwijać, a nie tylko przetrwać.
Każdy terapeuta zna litanię problemów, które napotykamy w naszym zawodzie: widzimy trudnych klientów, my i inni trzymamy się nierealistycznych oczekiwań, niekończące się bezsensowne raporty piętrzą się na naszych dyskach twardych, jest za mało zasobów, a my mamy za mało czasu dla siebie lub dla emocjonalnego przetwarzania musimy zrobić, aby utrzymać wyważoną praktykę, nie mówiąc już o odżywianiu kwitnącej i owocnej. Wszystkie te problemy przyczyniają się do stresu i wypalenia zawodowego. Wicks przenosi nas poza to. Podkreśla radość, jaką można znaleźć w pomocy i rzeczach, które przede wszystkim przyciągnęły praktykującego do powołania. Zwięźle opisuje także skuteczne metody redukcji stresu i zarządzania, ale nie jest to sedno książki.
Centralna ścieżka książki zaczyna się od imponującego testu samooceny zarówno podatności na stres, jak i wskazań związanych z zastępczym zespołem stresu pourazowego. Wystarczająca trauma wokół nas może podstępnie stać się traumą w nas. Obie oceny prowokują do myślenia i przesuwają czytelników ku świeżemu doświadczeniu uważności. Każdy kolejny rozdział kończy się ćwiczeniem i sondowaniem pytań do dalszej refleksji. Reszta książki daje czytelnikowi wiele sposobów na ustanowienie protokołu samopomocy, że nadzieje Wicksa staną się codzienną praktyką, podobną do jogi lub medytacji. Ogromne zalety tego protokołu, w tym skuteczność i entuzjazm, to więcej niż czas, który zostanie poświęcony na jego stworzenie.
Wicks kładzie nacisk na rozwój odporności. Uczy nas, jak odbijać się od entuzjazmu i odkrywać na nowo sens znaczenia. Zamiast mówić leczyć siebie , odkrywamy, jak odbić . Ta umiejętność radzenia sobie ze stresem i traumą staje się doświadczeniem uczenia się, które nas wzmacnia, i jest to nieoceniony dar od The Resilient Clinician
Oczywiście, doświadczony mentor terapeutów, Wicks wie, że jedyną największą przeszkodą w osiągnięciu elastyczności jest to, że nasze współczesne życie definiowane jest przez biznes. Psychoterapeuci, jako stworzenia współczesności, niemal powszechnie deklarują, że są zbyt zajęci, aby podążać za nowym programem, nawet jeśli oznacza to uwolnienie od bliźniaczych winowajców stresu i wypalenia. Jednak wiele prostych i minimalnie czasochłonnych ćwiczeń Wicksa może zacząć tworzyć i wzmacniać konstruktywne i uzdrawiające nawyki. Ten krótki i głęboki traktat jest interesujący w czytaniu, ale Wicks wychodzi poza dostarczanie wglądu, zachęcając czytelnika do działania. Zainspirowanie czytelnika do działania to cel Wicksa i prawdziwy cel książki.
John V. Flowers, Ph.D.
Chapman University, Orange, CA 92866
edu
[podobne: gaz o ostrej woni, twp ciechanów, gastrolit ulotka ]

Powiązane tematy z artykułem: gastrolit ulotka gaz o ostrej woni twp ciechanów